631717-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Arvika: Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service av storköksmaskiner
Referensnummer: Dnr 2021-149
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar ramavtal för planerad service, akut service och reparationer, efter utgången garantitid av storköksutrustning som till exempel ugnar, diskmaskiner, stekbord, kombiskåp, kokgrytor, fristående kylskåp och -frysskåp.
Utrustningen är av varierad fabrikat och ålder, se bilaga 1-3 Maskinförteckning för kommunerna.
Upphandlingen är delad i två (2) områden där man kan lämna anbud på en (1) eller två (2) områden: Område 1: Arvika kommun/Eda kommunOmråde 2: Säffle kommun
Tilldelning av områdena sker var för sig. Samma leverantör kan bli antagen på både delarna.
Upphandlingen omfattar inte kyl- och frysrum.
Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: https://www.opic.com/org/arvika_kommun/?f=2
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50880000 Reparation och underhåll av hotell- och restaurangutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen