631721-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Företagshälsovård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård 2022
Referensnummer: KS 2021/10937 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlskrona kommun samt Räddningstjänsten Östra Blekinge inbjuder att inkomma med anbud avseende företagshälsovård.
Upphandlingen avser tjänsten företagshälsovård som en oberoende expertresurs inom området arbetsmiljö. Leverantören av företagshälsovård förväntas medverka som en strategisk samarbetspartner i den fortlöpande utvecklingen av upphandlande myndigheters systematiska arbetsmiljöarbete, där inriktningen är att främja hälsa och arbeta förebyggande. Upphandlade tjänster omfattar inte sjukvård eller behandlande insatser som omfattas av den skattefinansierade sjukvården.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Företagshälsovård till Karlskrona kommun och Räddningstjänsten Östra Blekinge
Upphandlande myndighet/er
Karlskrona kommun org nr 212000-0829.
Räddningstjänsten Östra Blekinge 222000-1255
Tjänsten
Karlskrona kommun samt Räddningstjänsten Östra Blekinge inbjuder att inkomma med anbud avseende företagshälsovård enligt nedan.
Upphandlingen avser tjänsten företagshälsovård som en oberoende expertresurs inom området arbetsmiljö. Leverantören av företagshälsovård förväntas medverka som en strategisk samarbetspartner i den fortlöpande utvecklingen av upphandlande myndigheters systematiska arbetsmiljöarbete, där inriktningen är att främja hälsa och arbeta förebyggande. Upphandlade tjänster omfattar inte sjukvård eller behandlande insatser som omfattas av den skattefinansierade sjukvården. Behovet av företagshälsovård ser olika ut i verksamheterna, vilket medför krav på flexibilitet och anpassning från anbudsgivarens sida vid utförandet av tjänsten. Gemensamt är dock att samtliga tjänster ska utföras i linje med Karlskrona kommuns mål, personalpolitiska program samt övriga styrdokument i tillämpliga delar.
Beställaren har under avtalstiden ambitionen att göra en förflyttning från reaktiva efterhjälpande insatser till ett läge där främjande insatser utgör en större del av antalet avropade tjänster jämfört med tidpunkten för avtalets start. För att möjliggöra den önskade förflyttningen pågår vid tidpunkten för upphandlingen ett internt arbete med att revidera interna styrdokument, utveckla riktlinjer och metodstöd samt implementera dokumentationsstöd för rehabilitering. En centralt placerad funktion hos beställarorganisationen kommer att utgöra primär kontakt i frågor som rör samarbete, utveckling samt uppföljning. Karlskrona kommun eftersträvar innovation och utveckling av digital teknik varför digitala lösningar som optimerar tjänster och samarbetet är av intresse.