631760-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Eldistribution och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grön el
Referensnummer: 2021/2314/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund och mål med upphandlingen
SMHI genomför en upphandling av grön el till SMHIs samtliga mätstationer, samt till myndighetens kontor i Uppsala och vid Nya Varvet i Göteborg.
SMHI har idag ett avtal för mätstationerna (se bifogad förteckning i Excel) med Bodens Energi.
Denna upphandling avser att försäkra SMHI om att elleveranserna till samtliga våra c:a 300 mätstationer, samt till SMHIs kontor i Uppsala och i Göteborg, består av miljövänligt alternativ.
SMHI avser att upphandla leverans av Grön el producerad från förnybara energikällor till angivna uttagspunkter och anta en (1) leverantör för uppdraget. Leveranspunkter anges i kravspecifikationen, samt i bifogad förteckning..
Några volymer garanteras inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09310000 Elektricitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser att försäkra SMHI om att elleveranserna till samtliga våra c:a 300 mätstationer, samt till SMHIs kontor i Uppsala och i Göteborg, består av miljövänligt alternativ, nedan kallat "Grön el".
SMHIs definition av Grön el är: ”el som är producerad från förnybara, icke-fossila energikällor, nämligen vindenergi, solenergi, aerotermisk energi (luftvärme), geotermisk energi, hydrotermisk energi (vattenvärme) och havsenergi, vattenkraft, biomassa, deponigas, gas från avloppsreningsverk samt biogas”.
Biomassa definieras som ”den biologiskt nedbrytbara fraktionen av produkter, avfall och rester från jordbruk (både vegetabiliska och animaliska ämnen), skogsbruk och närstående industrier inklusive fiske och vattenbruk samt den biologiskt nedbrytbara fraktionen av industriavfall och kommunalt avfall”.
SMHI avser att upphandla leverans av el producerad från förnybara energikällor till angivna uttagspunkter och anta en (1) leverantör för uppdraget. Leveranspunkter anges i kravspecifikationen, samt i bifogad förteckning..