631778-2023 - PlaneringSverige-Arboga: Sportartiklar och -utrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Idrottsmateriel
Referensnummer: FM2023-22868
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37400000 Sportartiklar och -utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har behov av Idrottsmateriel. Med idrottsmateriel åsyftas materiel för bollsporter och lagsporter, tidtagnings-och mätutrustning, orientering, gymnastik och övriga produkter så som exempelvis gångstavar, löpstege och visselpipa mm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37400000 Sportartiklar och -utrustning, 37410000 Utrustning till utomhusidrott
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Idrottsmateriel till hela Försvarsmakten.