2. Förfarande
Förfarande
Titel: Helikoptertrafik Holmöleden 2026-2027
Beskrivning: Trafikverket har enligt regeringsbeslut N2007/3647IR i uppdrag att vidta nödvändiga åtgärder för att säkerställa en förbindelse till och från Holmön i Umeå Kommun. Ön driftas med statlig vägfärja men under besvärliga vinterförhållanden, när isen lägger sig eller bryter upp, tillhandahåller Trafikverket en helikopterlösning. Trafikverket avser med denna upphandling att upphandla Helikoptertrafik mellan Umeå och Holmö.
Intern identifierare: KOM-420609
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60400000 Flygtransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Helikoptertrafik Holmöleden 2026-2027