631882-2020 - ResultatSverige-Karlskrona: Samhällstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Våldsförebyggande processtöd till Karlskrona kommun
Referensnummer: KS 2020/8486 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75200000 Samhällstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet som omfattar - Våldsförebyggande process- och metodstöd för att utveckla ett systematiskt, kunskapsbaserat, långsiktigt strategiskt arbete mot generellt våld och mot mäns våld mot kvinnor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
75112000 Administration inom företagsverksamhet, 75231000 Tjänster med avseende på rättsverksamhet, 75242100 Tjänster för allmän ordning, 85312320 Rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet/er
Karlskrona kommun 212000-0829
AB Karlskronahem 556114-6662
Affärsverken Karlskrona AB 556049-4733
Affärsverken Elnät i Karlskrona AB 556532-0834
Affärsverken Energi AB 556086-1618
Räddningstjänsten Östra Blekinge 222000-1255
Tjänsten
Bakgrund
Våld är ett mycket stort samhällsproblem som orsakar stora ekonomiska kostnader, men framförallt orsakar det ett omfattande och många gånger långvarigt lidande hos både barn och vuxna. Det är samhällets ansvar att förebygga förekomsten av våld, men det går bara att göra med gemensamma krafter.
Karlskrona kommun har påbörjat ett långsiktigt arbete mot våld i nära relationer och hedersrelaterat våld och förtryck genom utbildningsinsatser för att öka kunskapen. Kommunens chefer och HR-avdelningen har genomgått en heldagsutbildning och därefter har en utbildningsinsats av anställda i kommunen påbörjats. Alla anställda i Karlskrona kommun ska genomgå två webbutbildningar, Våld i nära relationer som tillhandahålls av Nationellt centrum för kvinnofrid, samt Hedersrelaterat våld och förtryck som Länsstyrelsen i Östergötland arbetat fram på uppdrag från regeringen.
Att arbeta förebyggande för att motverka våld är inte fråga enbart för socialtjänsten utan här krävs samsyn och samverkan mellan kommunens olika förvaltningar och verksamheter, för att gå i samma riktning och mot samma mål. Skolan är en viktig arena att nå ut till barn och unga. Kunskapsförvaltningen ser behovet av att förbättra struktur och långsiktighet på det främjande och förebyggande arbetet mot våld och kränkningar. De vill medvetandegöra normer och värderingar samt förändra attityder och påverka stereotypa könsmönster för ökad jämställdhet, bland eleverna.
Vi ser stora vinster i att bygga upp ett strategiskt och hållbart våldsförebyggande arbete för hela kommunen. Vi strävar efter att bli en kommun fri från våld vilket är en viktig del i arbetet för ett socialt hållbart Karlskrona.
Det finns även behov av processtöd och metoder riktade till andra målgrupper, exempelvis inom funktionsstöd, äldreomsorgen, fritidsgårdsverksamhet eller medverkande kommunala bolag.