631988-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Städning – Upphandling av lokalvård till Naturhistoriska riksmuseet
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av lokalvård till Naturhistoriska riksmuseet
BeskrivningNaturhistoriska riksmuseet med över 500 000 besökare per år söker ett långsiktigt samarbete med ett företag för utförande av lokalvård. Leverantörens personal kommer utgöra en viktig del i vår verksamhet. Vi söker en leverantör som tar väl hand om sina anställda – och där arbetsglädje och yrkesstolthet är något som präglar organisationen. Er personal kommer utgöra vår förlängda arm ute i verksamheten och utgöra en viktig del i att vårda museets varumärke.
Intern identifierareDnr 537-2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90910000 Städning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
BeskrivningDenna del ska besvaras av samtliga anbudsgivare.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelKrav på leverantören
BeskrivningNaturhistoriska riksmuseet med över 500 000 besökare per år söker ett långsiktigt samarbete med ett företag, vars personal kommer utgöra en viktig del i vår verksamhet. Vi söker en leverantör som tar väl hand om sina anställda – och där arbetsglädje och yrkesstolthet är något som präglar organisationen. Er personal kommer utgöra vår förlängda arm ute i verksamheten och utgöra en viktig del i att vårda NRM:s varumärke. Leverantören är en viktig del i att säkerställa att vi har nöjda och glada besökare och medarbetare, som tycker att det är rent, snyggt och fräscht att vistas på NRM. Städning är oerhört viktigt för oss eftersom; - det är en stor del av upplevelsen för våra besökare - våra medarbetare ska ha en god arbetsmiljö - våra samlingar kräver en välfungerande lokalvård, då avsaknad därav riskerar att förstöra globalt unika vetenskapliga och kulturhistoriska värden -det för våra laboratoriemiljöer är en förutsättning för att kunna bedriva en framgångsrik forskning i framkant • Dialog med er är A och O. Det är centralt att informationen går hela vägen från medarbetare hos oss till medarbetare hos er och vise versa. Vi söker en proaktiv partner som värnar om att vi har en ren besöksmiljö, ren arbetsplats, vårdar våra samlingar och ger förutsättningar för att bedriva en professionell forskning. Vi förutsätter att det sker på bästa sätt för miljön.
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelKrav på leverantören (1)
BeskrivningDenna del ska väljas och besvaras om anbudsgivare önskar att lämna bevis på avsnitt 3 - Krav på leverantören direkt vid anbudstillfället. Läs mer i avsnitt 2.2.1. Del Egenförsäkran (ESPD) ska då INTE besvaras.