632053-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Övervakningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringsövervakning och torgtillsyn
Referensnummer: KS2021/12066 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79714000 Övervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndigheter
Karlskrona kommun organisationsnummer: 212000-0829.AB Karlskronahem organisationsnummer: 556114-6662Kruthusen Företagsfastigheter AB organisationsnummer: 556052-0438Affärsverken Karlskrona AB organisationsnummer: 556049-4733Affärsverken Elnät i Karlskrona AB organisationsnummer: 556532-0834Affärsverken Energi AB organisationsnummer: 556086-1618Räddningstjänsten Östra Blekinge organisationsnummer: 222000-1255
Tjänsten
Upphandlingen avser Parkeringsövervakning och torgtillsyn
Genom parkeringsövervakningen vill de upphandlande myndigheterna öka tillgängligheten, framkomligheten och trafiksäkerheten i Karlskrona kommun
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63712400 Parkeringstjänster, 98351100 Bilparkeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen