2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skafferivaror
Beskrivning: Härmed bjuder Hammarö kommun in att lämna anbud avseende skafferiavtal för inköp av livsmedel och förnödenheter i konsumentförpackningar i närområdet. Skafferiavtalet är i huvudsak ett kompletterande avtal till kommunens övriga livsmedelsavtal och andra avtal. Upphandlingen syftar till att få en jämn och hög nivå av livsmedel till, dels kommunens mindre enheter som vårdboenden, fritidsgårdar, skolor, förskolor etcetera en del inköp är också av karaktären pedagogiska inköp/social träning då dessa köp görs med brukare med flera från olika verksamheter, vilket innebär att promenera till butik och inhandla varor för verksamheten. Avtal kommer att tecknas med samtliga butiker som uppfyller kraven i upphandlingen.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:101956:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 15800000 Diverse livsmedel