632259-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Inbrotts- och brandlarm
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service - och support Akutlarm, personsök och överfallslarm
Referensnummer: RS/222645
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31625000 Inbrotts- och brandlarm
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund och förutsättningar
Regionvärmland införde för ca 10 år sedan system för hantering av Akutlarm, Överfallslarm samt Personsök (P-sök). Införandet resulterade i ett gemensamt system för samtliga tre (3) huvudfunktioner och levererades av Ascom.
Känslig information
Informationen om systemens uppsättning och nyttjande är mycket känslig information för regionen om det skulle hamna i fel händer eller hanteras på ett felaktigt sätt.
Regionen genomför därmed denna upphandling som en Selektiv upphandling genom – två-stegsförfarande.
I steg 2 kommer leverantörer att erhålla möjlighet att besöka regionen.
Se mer information punkt 1.6 Upphandlingsförfarande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31625000 Inbrotts- och brandlarm, 31625200 Brandlarmssystem, 35121700 Larmsystem, 38822000 Fjärrstyrda larmanordningar, 45000000 Anläggningsarbete, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79711000 Larmövervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören åtar sig att till Region Värmland (regionen) leverera Service - och support Akutlarm, personsök och överfallslarm med tillhörande tjänster i enlighet med detta avtal och det upphandlingsdokument som legat till grund för den upphandling som föregått detta avtal, samt enligt de villkor som framgår av antaget anbud.
Beräknad avtalstid är 2+2+2+2 år