632287-2023 - ÄndringSverige-Falun: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
LC- MS/MS System
Referensnummer: HSN 2023/2306
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett vätskekromatografiskt system med tandemmasspektrometer (LC-MS/MS) till Laboratoriemedicin Falu lasarett.
Systemet ska primärt utföra PEth-analyser och möjlighet för utökade analyser ska finnas.