632345-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Reklam och marknadsföring
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk och konceptuell kommunikation 2022
Referensnummer: KS 2021/136
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantörens uppdrag omfattar hela det utbud av tjänster som krävs för att kunna vara en fullserviceleverantör av kommunikationsrådgivning på strategisk, taktisk, konceptuell och operativ nivå. Uppdrag kan omfatta hela kedjan eller delar av de tjänster som krävs för att definiera, planera, utveckla, genomföra och följa upp en kommunikationsaktivitet mot uppsatta mål.
Uppdraget innebär att jobba nära Stockholms stads andra leverantörer inom kommunikationsområdet, liksom angränsande områden, samt tillsammans med interna resurser.
Som kommunikationsrådgivare och samtalspartner förväntas leverantören sätta sig in i relevanta kommunikativa utmaningar för staden såväl som i enskilda verksamheters frågor, men också ta ett övergripande och koordinerande tvärsektoriellt ansvar för en väl sammanhållen kommunikation.
För Kommunikationsproduktion och Mötes- och evenemangstjänster genomförs separata upphandlingar. Dessa tjänsteområden ingår därmed inte i denna upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79341400 Reklamkampanjer, 79342000 Marknadsföring, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79416000 Public relations, 79416200 Konsulttjänster för public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen