632437-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceresor Sörmland
Referensnummer: IN-IN23-0197
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av avtal vad gäller länets särskilda kollektivtrafik. Upphandla servicetrafik i samtliga områden i Sörmlands län.
Omfattning
Upphandlingen avser tjänstekontrakt i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Benämns vidare som Avtal.
Denna upphandling avser serviceresor i Sörmland såsom begreppet serviceresor definieras i avsnitt 1.1.3 Definitioner, vilket också innebär att samtliga fordon ingår som kompletterande resurs i den anropsstyrda allmänna kollektivtrafiken i länet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I likhet med övrig kommunal verksamhet pågår kontinuerligt en översyn av transportverksamheten. En möjlig utveckling är att flera restyper och individers resor kan komma att integreras och samplaneras i den samordnade trafiken i kommunerna. Detta kan på sikt medföra att typ och volym av trafik i avtalet kan komma att förändras. Större förändringar kan komma att ske efter överenskommelse med Leverantören.
Leverantören har rätt att merutnyttja de fordon som används i Avtalet under förutsättning att det inte på något sätt inkräktar på den avtalade trafiken i upphandlingen.
Upphandlingen ska ske med utgångspunkt i Region Sörmlands värdeord – Välmående, Tillsammans, Pålitlighet och Utveckling.
Upphandlingen innefattar nio (9) avtalsområden:- Eskilstuna 1 personbilar- Eskilstuna 2 personbilar- Eskilstuna 3 specialfordon- Eskilstuna 4 specialfordon- Flen- Gnesta-Trosa- Katrineholm-Vingåker- Nyköping-Oxelösund- Strängnäs
Köparen har genom öppen upphandling för avsikt att sluta avtal med en (1) Leverantör för respektive avtalsområde i enlighet med villkoren i dessa upphandlingsdokument.
Volymuppgifter
Avtalet består av ett fast åtagande (garanterad volym), som innebär att Köparen garanterar beställning av visst antal timmar, kilometer och fordon.
Köparen har utöver den garanterade volymen en rättighet, men inte skyldighet, att beställa viss ytterligare volym. I dokument Pris och ersättning finns information om vilken volym som garanteras av Köparen (garanterad volym) respektive vilken volym som maximalt kan beställas av Köparen (maximal volym) per avtalsområde.
Därutöver finns i dokumentet information om uppskattad total volym gällande antal timmar och kilometer (uppskattad volym) för respektive avtalsområde. Notera dock att detta endast utgör en uppskattning och att Köparen inte garanterar några volymer utöver angiven garanterad volym.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets- /organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet och den volym som beställs utöver garanterad volym.