632465-2022 - PlaneringSverige-Uppsala: Livsmedel, drycker, tobak o d
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Marknadsundersökning avseende RFI - Livsmedel till små enheter, konsumentförpackningar (Skafferiavtal)
Referensnummer: KSN-2022-02952
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
RFI (Request for information) - omfattar kommunens behov av en (1) webbutik med hemleverans samt fyra (4) butiker som kommunen kan handla fysiskt i.
Denna förfrågan är ett komplement för kommunens mindre enheter och deras behov av konsumentförpackade livsmedel, samt i många fall med korta ledtiderbeställningsleverans.
Förfrågan omfattar inte leverans av tobak, tidningar, läkemedel, städprodukter, husgeråd eller liknande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15800000 Diverse livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen