II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233140 Vägarbeten, 45233142 Vägreparationer, 45233200 Diverse ytbehandling, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45233250 Beläggningsarbeten utom vägbeläggningar, 45233252 Ytbehandling av gator
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ny- och underhållsbeläggningsarbeten inom Laholms kommun. Upphandlingen omfattar gator, vägar och övriga hårdgjorda ytor som ägs och drivs av Laholms kommun, kommunalt bolag eller enskilda vägar där Laholms kommun har driftansvar. Ramavtalet gäller för en period om 1 år (start 2018) med möjlighet till förlängning med ytterligare 3 år. Beräknat värde är ca 6,5 miljoner sek/år. Detta värde kan dock bli både lägre och högre under avtalstiden. Är alltså ingen volym som garanteras.