Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Journalsystem
Referensnummer: 2023-01273
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att upphandla ett journalsystem som möjliggör för medarbetare på SHIS att föra adekvat
dokumentation under tiden våra hyresgäster bor hos oss. Systemet ska möjliggöra för våra medarbetare att föra dokumentation
rättssäkert i enlighet med sina uppdrag och förhålla sig till gällande lagstiftning.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48517000 IT-programvara, 48810000 Informationssystem, 72222300 IT-tjänster, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målet med upphandlingen är att underlätta att dokumentera och föra journalanteckningar, och med detta också öka
förutsättningarna till rättssäker handläggning. SHIS vill även att det nya systemet ska ge möjlighet till samverkan och dialog med
våra samverkanspartners