2. Förfarande
Förfarande
Titel: Läkemedel 2026 del 1
Beskrivning: I denna upphandling ingår rekvisitionsläkemedel. Upphandlingen avser inköp av läkemedel för successiva leveranser efter avrop från Region Skåne samt för andra juridiska personer där Region Skåne har ett dominerande ägarinflytande, samt de förvaltningar eller vårdgivare som är offentligt finansierade med vilka regionerna har avtal samt betalningsansvar för.
Intern identifierare: 2025-O000767
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33600000 Läkemedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kravspec Läkemedel
Beskrivning: Ramavtal. Kvantitet enligt kravspec
Intern identifierare: 1769522-0
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Ytterligare klassificering (cpv): 33600000 Läkemedel
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Administrativa föreskrifter
Beskrivning: Ramavtal, kvantitet och krav enligt underlag och utfall
Intern identifierare: 1769523-1