63292-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Lås, nycklar och gångjärn – RAMAVTAL FÖR ENTREPRENAD- OCH REPARATIONSARBETEN -Teknikområde 7. Mekaniska Låssystem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: RAMAVTAL FÖR ENTREPRENAD- OCH REPARATIONSARBETEN -Teknikområde 7. Mekaniska Låssystem
Beskrivning: Arbetena omfattar: - Reparation/byte av låshus, nya dörrstängare, bestycka nya/bef. dörrar med beslagning och låssystem, göra nya eller ersättningsnycklar och cylindrar m.m. - Entreprenader vid om-, till- och nybyggnationer, samt byte av låssystem. - Så kallade ”Funktionsgarantifel”, med vilket avses vissa specificerade fel som innebär avsaknad av funktion enligt 13.8 Funktionsgarantifel. - Option på leverans av nycklar till beställarens kontor.
Intern identifierare: 202503
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44520000 Lås, nycklar och gångjärn
Ytterligare klassificering (cpv): 45453000 Reparation och renovering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: RAMAVTAL FÖR ENTREPRENAD- OCH REPARATIONSARBETEN -Teknikområde 7. Mekaniska Låssystem