Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulter projektering gata/mark
Referensnummer: TN 2020/4226
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland har under de närmaste åren behov av konsulttjänster för specialistkompetens inom konsultområde projektering gata/mark. Detta kan avse upprättande av förstudie, förfrågningsunderlag, bygghandling, utredning, undersökning och rapport i den omfattning som behövs i respektive uppdrag. Ytterligare specificering av behov återges i upphandlingsdokumenten.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen