632940-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Mätningstjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn Mätningstekniska tjänster
Referensnummer: E2020-00100
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71355000 Mätningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Staden har under 2020 genomfört ramavtalsupphandling avseende Mätningstekniska tjänster (referensnummer E2020-00100). Upphandlingen har genomförts i samarbete med Stockholms stads stadsbyggnadskontor, och avser exploateringsnämndens och stadsbyggnadsnämndens behov av rubricerade tjänster.
Upphandlingsdokumentet och tilldelningsbeslutet är otydliga vad gäller avsikten att tjänsterna upphandlats i samarbete mellan exploateringskontoret och stadsbyggnadskontoret och avser både exploateringsnämndens och stadsbyggnadsnämndens behov av rubricerade tjänster.
Exploateringskontoret har för avsikt att utvidga upphandlingen till att även omfatta stadsbyggnadsnämnden vad gäller de i upphandlingsdokumentet angivna behoven.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71315300 Byggmätning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Stockholms stads exploateringskontor har under 2020 genomfört ramavtalsupphandling avseende Mätningstekniska tjänster (referensnummer E2020-00100). Upphandlingen har genomförts i samarbete med Stockholms stads stadsbyggnadskontor, och avser exploateringsnämndens och stadsbyggnadsnämndens behov av rubricerade tjänster.