633086-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Ljusdal: Undervisning och utbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yrkesutbildning Ljusdal Ovanåker Hudiksvall samt HUFB
Referensnummer: 11171
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ljusdal, Ovanåker, Hudiksvall och HUFB inbjuder till anbudsgivning gällande yrkesinriktad vuxenutbildning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anläggningsförare
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80530000 Yrkesutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nationellt yrkespaket BAXAAN (1200 poäng) med kurser från Bygg- och anläggningsprogrammet eller likvärdigt, utformat för arbete med att framföra olika mobila arbetsmaskiner samt att utföra daglig service och underhåll på dessa.
Bagare och konditor
Del nr: 2
Nationellt yrkespaket RLXACN (1400 poäng) med kurser från restaurang- och livsmedelsprogrammet eller likvärdigt, utformat för hantverksmässigt arbete inom bageri och konditori.
Elektriker
Del nr: 3
Nationellt yrkespaket EEXAAN (1400 poäng + 100 poäng gymnasiearbete) med kurser från El- och energiprogrammet eller likvärdigt, utformat för arbete med installation, underhåll och service inom det eltekniska området.
Golvläggare
Del nr: 4
Nationellt yrkespaket BAXAFN (1100 poäng) med kurser från Bygg- och anläggningsprogrammet eller likvärdigt, utformat för arbete som golvläggare med läggning av olika golvmaterial såsom plastmattor och homogena parkettgolv och uppsättning av olika väggmattor.
Kock
Del nr: 5
Nationellt yrkespaket RLXAAN (1400 poäng) med kurser från restaurang- och livsmedelsprogrammet eller likvärdigt, utformat för arbete med matlagning i offentlig eller privat restaurangverksamhet. Den ska ge en bred grundläggande kompetens för arbete med kalla och varma rätter i såväl stora som små kök.
Murare
Del nr: 6
Nationellt yrkespaket BAXAHN (1000 poäng) med kurser från Bygg- och anläggningsprogrammet eller likvärdigt, utformat för arbete med olika typer av murnings- och putsarbeten.
Målare
Del nr: 7
Nationellt yrkespaket BAXAIN (1000 poäng) med kurser från Bygg- och anläggningsprogrammet eller likvärdigt, utformat för arbete med olika typer av målningsarbeten inom byggbranschen.
Personbilsmekaniker
Del nr: 8
Nationella yrkespaketet FTXADN (1300 poäng) med kurser från Fordons- och transportprogrammet eller likvärdigt, utformat för arbete som personbilsmekaniker.
Plattsättare
Del nr: 9
Nationellt yrkespaket BAXAJN (1200 poäng) med kurser från Bygg- och anläggningsprogrammet eller likvärdigt, utformat för arbete med olika typer av plattsättning.
Plåtslagare
Del nr: 10
Nationellt yrkespaket BAXAKN (1000 poäng) med kurser från Bygg- och anläggningsprogrammet eller likvärdigt, utformat för arbete med olika typer av plåtslageriarbeten inom byggbranschen.
Servitör
Del nr: 11
Nationellt yrkespaket RLXABN (1400 poäng) med kurser från restaurang- och livsmedelsprogrammet eller likvärdigt, utformat för arbete med servering inom restaurang- och besöksnäringen.
Träarbetare
Del nr: 12
Yrkespaketet kallas även Husbyggare. Nationellt yrkespaket BAXAON (1000 poäng) med kurser från Bygg- och anläggningsprogrammet eller likvärdigt, utformat för arbete med olika typer av träarbeten inom husbyggnad.
VVS-montör
Del nr: 13
Specificerat paket (1400 poäng) enligt nedan eller likvärdigt utformat: ELLPRA0, Praktisk ellära (100 poäng) GYARVF, Gymnasiearbete VVS- och fastighetsprogrammet (100 poäng) SYSINJ0, Injusteringsteknik (100 poäng) SYSSYT0, Systemuppbyggnad (100 poäng) SYSVÄM0, Värmelära (100 poäng) VEKVEK0, Verktygs- och materialhantering (100 poäng) VVIENT0, Entreprenadteknik (100 poäng) VVISAN01, Sanitetsteknik 1 (100 poäng) VVISAN02, Sanitetsteknik 2 (100 poäng) VVIVVS0, VVS svets och lödning rör (100 poäng) VVIVVT0, VVS-teknik (200 poäng) VVIVAR01, Värmeteknik 1 (100 poäng) ENEENE01, Värmeteknik 2 (100 poäng) VVIVVG0, VVS gassvetsning rör (100 poäng)
Yrkesförare godstransport 1
Del nr: 14
Nationellt yrkespaket FTXABN (600 poäng) med kurser från fordons- och transportprogrammet eller likvärdigt, utformat för arbete som yrkesförare med tung lastbil och yrkeskompetensbevis (YKB).
Yrkesförare godstransport 2
Del nr: 15
Nationellt yrkespaket FTXACN (800 poäng) med kurser från fordons- och transportprogrammet eller likvärdigt, utformat för arbete som yrkesförare med tung lastbil och släp samt yrkeskompetensbevis (YKB).
Yrkesförare persontransport
Del nr: 16
Nationellt yrkespaket FTXAAN (500 poäng) med kurser från fordons- och transportprogrammet eller likvärdigt, utformat för arbete som yrkesförare med tung buss och yrkeskompetensbevis (YKB).