633115-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Programvara för licenshantering
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licensförsörjning
Referensnummer: 2022-00413-2.3.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48218000 Programvara för licenshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens servicecenter har ett behov av en högkvalitativ leverans via en strategisk licenspartner. Leveransen ska bestå av återförsäljning av licenser för programvaror, underhåll och support, samt rådgivning och sakkunnighet i diverse licensärenden.
För att säkerställa behovet har Statens servicecenter för avsikt att teckna ett ramavtal med en (1) strategisk licenspartner i syfte att optimera förutsättningar för en kvalitativ, effektiv och resursbesparande licenshantering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48218000 Programvara för licenshantering, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen