633120-2020 - ResultatSverige-Norrtälje: Sjukhustjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanning läkartjänst Ögonmottagningen Norrtälje Sjukhus
Referensnummer: XC 2010-1046
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85111000 Sjukhustjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tiohundra välkomnar leverantörer att lämna anbud för uppdraget bemanning läkartjänst på Ögonmottagningen på Norrtälje Sjukhus. Avtalet avser 1 år med möjlighet till förlängning. Skakrav ska uppfyllas enligt upphandlingsdokument. Utvärdering sker på kvalité och pris.
Avtalsperioden avser ett (1) år med möjlighet till förlängning. Avtalet beräknas träda i kraft så snart som möjligt enligt överenskommelse, dock senast 1 mars 2021.Förlängning är möjlig med 1 år. Förlängning kan ske 3 gånger. Förlängningen sker enligt överenskommelse mellan båda parter. Beslut för förlängning sker 6 månader innan avtalstiden löper ut. Förlängningen ska ske skriftligen av firmatecknare för båda parter.Vid avtalstidens slut upphör avtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85111200 Läkarvård på sjukhus, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85121281 Ögonsjukvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tiohundra har för avsikt att teckna avtal med en leverantör som kan utföra hela uppdraget eller med flera så kallade fåmansbolag som kan utföra hela uppdraget. Ett anbud lämnas för uppdraget.
Denna upphandling genomförs med ett förenklat förfarande enligt Lagen (2016:1145) om Offentlig Upphandling, LOU.
Upphandlingsdokumenten är Tiohundras underlag i upphandlingen. Den avser att ge en saklig och allsidig information om förutsättningarna för upphandlingen och uppdraget.Upphandlingsdokumenten omfattar följande delar:
Administrativa föreskrifter
Kvalificering av leverantör
Krav på uppdraget
Pris och Utvärdering
Avtalsvillkor
Bilaga 1 - Region Stockholms Miljöprogram 2017 - 2021
Bilaga 2 - Tiohundra Hållbarhetspolicy
Bilaga 3 - Uppförandekod för leverantörer
Bilaga 4 - Lämnande av Pris