2. Förfarande
Förfarande
Titel: Spirometer
Beskrivning: Upphandlingen avser engångsköp av: Utrustning 1- Funktioner: Dynamiska lungvolymer, statiska lungvolymer (kroppspletysmografi) samt mätning av diffusionskapacitet. Utrustning 2- Funktioner: Impuls oscillometri (IOS), dynamisk spirometri samt bronkialprovokationstest med metakolin. Utrustning 3- Funktioner: Dynamisk spirometri ("enklare spirometer"). Samt ett löpande avtal av förbrukningsmaterial, tillbehör och reservdelar.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103327:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85121232 Specialiserad lungsjukvård