633159-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Socialvård utan inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av dagverksamhet
Referensnummer: SÖD 2020/756
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85312000 Socialvård utan inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar driften av Grindstugans, Guldäggets, Magdas och Pärlans dagverksamheter med inriktning mot demenssjukdom. Uppdraget omfattar biståndsbedömd dagverksamhet för personer över 65 år med diagnosen demens.
Upphandlingen omfattar dagverksamheter inom kategori A – Dagverksamhet med inriktning mot demenssjukdom. Denna kategori utgörs av personer med diagnosticerad demenssjukdom eller under vissa omständigheter personer där demensutredning pågår. Insatsen beviljas för att skapa trygghet, ge social samvaro, regelbundna måltider och för att få hjälp att bibehålla funktioner eller hjälpa den enskilde att tex. vända rätt på dygnet.
Den precisa omfattningen framgår av övriga upphandlingsdokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 68 000 000,00 DKK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen