633189-2020 - ResultatSverige-Visby: Tjänster utförda av vårdpersonal
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanning - läkare, sjuksköterskor, röntgensjuksköterskor och barnmorskor
Referensnummer: RS 2018-91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser bemanningstjänster för läkare, sjuksköterskor, röntgensjuksköterskor och barnmorskor inom sjukhusvård, primärvård och omsorg. Rekryteringstjänster ingår inte.
Alla anbudsgivare som uppfyller kvalificeringskrav inkl. obligatoriska krav kommer att antas som leverantör. Avrop kommer sedan att ske via förnyad konkurrensutsättning bland de antagna leverantörer som kan erbjuda efterfrågad specialitet.
Beskrivning
Avrop från nu pågående avtal kan komma att sträcka sig in i kommande avtalsperiod.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85121000 Läkarmottagningstjänster, 85121100 Tjänster utförda av allmänpraktiserande läkare, 85141100 Barnmorsketjänster, 85141200 Sjukskötersketjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen