633194-2021 - ÄndringSverige-Katrineholm: FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtalsupphandling av konsultstöd för SSM:s bilaterala och internationella utvecklingssamarbete av konsulttjänst för bilaterala och internationella projekt
Referensnummer: SSM2021-5525
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Strålsäkerhetsmyndigheten (SSM) inbjuder er att lämna anbud på upphandling av konsulttjänster för genomförandet av internationellt utvecklingssamarbete inom strålsäkerhetsområde enligt de krav som anges i detta upphandlingsdokument.
På uppdrag av regeringen bedriver SSM bilateralt utvecklingssamarbete med länderna Moldavien, Georgien, Ukraina, Belarus och Armenien samt grannlandssamarbete med Ryssland. SSM genomför även omfattande stödprojekt inom avfallsområdet finansierade av EU och Sida i Georgien och Moldavien.
När det gäller grannlandssamarbetet med Ryssland bedrivs detta i form av ett internationellt miljö- och strålsäkerhetsarbete som syftar till en höjd strålsäkerhet och miljökvalitet i Ryssland och Sverige samt att stärka Sveriges miljö- och utrikespolitiska inriktning beträffande miljö och fred. Projekten i de övriga länderna inriktar sig bland annat på hantering av radioaktivt och nukleärt avfall, nukleär icke-spridning och kärnämneskontroll, avveckling och kärnsäkerhet relaterade till kärnkraftverk, miljö-, freds- och säkerhetsfrågor samt utveckling av myndighetsstrukturer och lagstiftning. SSM har ett väl inarbetat samarbete med motsvarande organisationer och program i framför allt Finland och Norge.