633299-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Charlottenberg: Underhåll och reparation av programvara
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll, support av Time Care AB
Referensnummer: Dnr: 2021-288
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn avseende upphandling av underhåll och support av verksamhetssystem Timecare
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72261000 Stödtjänster för programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Eda kommun har, efter genomförande av förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Timecare Aktiebolag, 556471-7717, (Timecare) avseende support och underhåll av verksamhetssystemet Timecare. Genom befintligt avtal med Timecare har staden icke-exklusiv evig nyttjanderätt till verksamhetssystemet och dess avtalade programprodukter/moduler.