633386-2023 - ResultatSverige-Växjö: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning Växjö kommun 2023 (Lammhult, Rottne, Braås)
Referensnummer: GATU.2023.927
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser snöröjning av områdena:
Lammhult (även sandning)
Rottne
Braås (även sandning)
Braås gc-vägar (även sandning)
Anbud kan lämnas på en eller flera delar.
Beräknad volym
Kontraktens uppskattade värde visualiseras av kartorna. Några garanterade volymer lämnas inte då tjänstens omfattning är beroende av vädret.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser snöröjning i Lammhult, Rottne, Braås och Braås gc-vägar. Anbud kan lämnas på en eller flera delar.
Omfattning
Områdesspecifika uppgifter;
Lammhult:Uppdraget avser snöröjning och sandning av vägar och mindre parkeringar. Röjning av bussfickor ingår. Entreprenören ansvarar för att snöröjning och sandning sker vid behov. Utryckning ska ske i samråd med kommunens parkavdelning i Lammhult. Sandning utföres vid halt väglag. Snöröjning ska ske efter avslutat snöfall överstigande omkring 8-10 cm på gator. Snöröjningen ska vara avslutad 8 timmar efter avslutatsnöfall. Minst ett snöröjningsfordon efterfrågas.
Rottne:Uppdraget avser snöröjning av vägar. Parkavdelningen kör vanligen gång och cykelvägar, parkeringar och bussfickor men vid större snöfall kan de behöva hjälp med bussfickor och parkeringar.Parkavdelningen sandar alla vägar och gång och cykelvägar. Entreprenören ansvarar för att snöröjning sker vid behov. Snöröjning ska ske efter avslutat snöfall överstigande omkring 8 – 10 cm på gator och omkring 3 cm på gång och cykel vägar. Utryckning sker i samråd med kommunens parkavdelning i Rottne. Snöröjning ska vara avslutad 8 timmar efter avslutat snöfall. Minst ett snöröjningsfordon efterfrågas.
Braås:Uppdraget avser snöröjning och sandning av vägar och mindre parkeringar. Röjning av bussfickor ingår. Entreprenören ansvarar för att snöröjning och sandning sker vid behov. Snöröjning ska ske efter avslutat snöfall överstigande omkring 8 – 10 cm på gator. Sandning utföres vid halt väglag. Entreprenören ansvarar för att snöröjning och sandning genomförs när så krävs. Snöröjningen ska vara avslutad 8 timmar efter avslutat snöfall. Minst ett snöröjningsfordon efterfrågas.
Braås gc-vägar:Uppdraget avser snöröjning och sandning av gång- och cykelvägar och mindre parkeringar. Entreprenören ansvarar för att snöröjning och sandning genomförs när så krävs. Snöröjning ska ske efter avslutat snöfall överstigande omkring 3 cm på gång- och cykelvägar. Snöröjningen ska vara avslutad 8 timmar efter avslutat snöfall. Minst ett snöröjningsfordon efterfrågas.
Upphandlingen är delbar och anbudslämnare kan välja att lämna anbud på ett eller flera områden.
Kartor som beskriver områdena kan fås genom att kontakta ansvarig upphandlare.