633439-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Tjänster utförda av vårdpersonal
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vaccinatörer covid-19
Referensnummer: IN-IN21-0453
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser tjänstekontrakti enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Benämns vidare som Avtal.
Som ett led i att säkra genomförandet av vaccination mot Covid -19 för befolkningen genomför Region Sörmland upphandling avseende avtal med vårdgivare (leverantör). Avtalet gäller vaccination av personer som stadigvarande vistas i Sörmland, exkl. prioriterade grupper enligt Folkhälsomyndigheten.
Vaccinationen ska ske inom Sörmlands läns samtliga nio (9) kommuner.
Köparen kommer att teckna ramavtal med det antal leverantörer som krävs för att täcka regionens behov såväl kapacitetsmässigt som geografisk i länet.
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade tjänster under aktuell avtalsperiod beräknas uppgå till ca 52 MSEK.
Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster, 85140000 Diverse hälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Aktuell upphandling
Upphandlingen av genomförandet av vaccination mot Covid -19 för befolkningen inom Region Sörmland.
Takvärde
Takvärdet i ramavtalet är 52 MSEK SEK exkl. moms.
Takvärdet och beräknat värde för respektive kommun är:
Kommun
Värde MSEK
Eskilstuna
18,5
Flen
2,8
Gnesta
2,0
Katrineholm
6,0
Nyköping
9,9
Oxelösund
2,1
Strängnäs
6,6
Trosa
2,5
Vingåker
1,6
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.