2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybyggnation Råslätt Friidrottshall
Beskrivning: Jönköpings kommun avser att genomföra en nybyggnation av en Friidrottshall på Råslätts IP. Projektet omfattar en friidrottshall med tillhörande omklädningsdel, föreningslokaler och lokaler för fastighetsskötsel. Total bruttoarea: cirka 7000 m2 Storlek på utemiljö: cirka 6000 m2
Intern identifierare: 534800
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000