2. Förfarande
Förfarande
Titel: Jonbytarmassa
Beskrivning: Förhöjda halter av pfas-ämnen i inkommande råvatten till vattenverk i Halmstad kräver en upprustning av beredningen. Upphandlingen avser köp av jonbytarmassan Lewatit DW 108 TP eller likvärdigt.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24962000 Vattenreningskemikalier
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118568:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 24960000 Olika slag av kemiska produkter, 24900000 Finkemikalier och andra kemikalier, 24000000 Kemiska produkter