633561-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Borlänge: Programvaruutvecklingstjänster för ritning och bildbehandling
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem med GIS/NIS-funktionalitet för fjärrvärme och VA
Referensnummer: ABBE 2020/768
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212320 Programvaruutvecklingstjänster för ritning och bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att upphandla ett verksamhetssystem med GIS/NIS-funktionalitet som stödjer verksamheterna Fjärrvärme och VAs olika behov idag, både i fält och på kontoret, men som även kan byggas ut för att stödja framtida behov. Systemet ska på ett bra sätt bidra till bra datakvalitet genom enkel ajourhållning samt god användbarhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48320000 Programvara för ritning och bildbehandling, 48326000 Kartprogramvara, 48810000 Informationssystem, 72212326 Programvaruutvecklingstjänster för kartor, 72250000 System- och stödtjänster, 72262000 Utveckling av programvara, 72263000 Programimplementation, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen