633602-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Radiofrekvensdioder (RF-dioder)
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av RFID-produkter för spåranläggning i Göteborg
Referensnummer: 06734/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31712349 Radiofrekvensdioder (RF-dioder)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal om leverans av RFID-produkter för spårvägsanläggningen i Göteborg.
Med befintliga osäkerheter, bland annat i tidplan för stadsutvecklingsprojekt, uppskattas avropsvolymen till ca 3 miljoner under avtalstiden. Denna uppgift ges som ren orientering utan åtaganden från beställaren.
Även Göteborgs Spårvägar AB kommer att vara avropsberättigad på ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32581000 Datakommunikationsutrustning, 34946200 Tillbehör för järnvägsspår
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Trafikkontoret har sedan 2011 en RFID-baserad teknik för positionering av spårvagnar i spårvägsanläggningen. Systemet omfattar installationer både i banan (ca 1800 RFID-taggar) och spårvagnar (ca 250st vagnsinstallationer). Systemet används bland annat för att ge framkomlighet i växlar och kollektivtrafiksignaler i Göteborg. Göteborgs Spårvägar AB har de senaste åren också infört samma teknik för positionering av spårvagnar i depåområden.
Trafikkontoret har nu behov att upphandla utbytesenheter till befintligt system samt enheter för fortsatt utbyggnad av spåranläggningen i takt med stadsutvecklingen. Göteborgs Spårvägar har motsvarande behov för sina spårområden.
Göteborgs stad har en gemensam banstandard för hela spårvägsbanan, vilket bland annat innebär att samtliga spårvagnstyper kan trafikera hela spårvägssystemet. De RFID-produkter som omfattas av upphandlingen ska därför vara kompatibla med befintliga installationer i enlighet med specificerade krav.