633609-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ljungby: Hjullastare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hjullatstare till Bredemad
Referensnummer: TN2023-0228.050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144710 Hjullastare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett engångsköp av en (1) fabriksny hjullastare. I upphandlingen ska Service enligt tillverkarens rekommendationer ingå första året och ske på plats hos beställaren, samt en rabattsats på kommande inköp av reservdelar.
Beskrivning av behovet
Hjullastaren köps in till kommunens VA och Renhållningsavdelning.
Inbjudan
Ljungby kommun bjuder in till att lämna anbud enligt nedan. I detta upphandlingsdokument finns alla nödvändiga uppgifter, krav och villkor för att lämna anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen