633639-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Tält
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av tälthallar inkl montage till Skellefteå kommun
Referensnummer: UH-2021-418
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39522530 Tält
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans och montage av tälthallar till i första hand hamnen i Skellefteå.
Tälthallarna ska användas för att lagra exempelvis maskindelar, kalk i säck med mera.
Upphandlingen går under Lag (2016:1146) om upphandling inom försörjningssektorerna och förnyad konkurrensutsättning kommer att göras mellan antagna leverantörer vartefter behoven av fler tält uppstår.
Inga frågor besvaras under Jul- och Nyårshelgerna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39522530 Tält, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45213200 Anläggningsarbeten för magasin och industribyggnader, 45213220 Anläggningsarbeten för magasin, 45213221 Byggnation av magasinutrymmen, 45213250 Anläggningsarbeten för industribyggnader, 45213260 Byggnation av förråd, 45217000 Byggnation av tälthallar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar tälthallar i första hand till Port of Skellefteå men även andra verksamheter inom Skellefteå kommun ska kunna avropa från detta avtal.