633675-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Färgelanda: Kemiska produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbrukningsvaror inom Städ, kem, papper och plastprodukter Dalslandskommunerna + Säffle
Referensnummer: UH-2023-6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna Säffle, Åmål, Mellerud, Färgelanda, Dals-Ed och Bengtsfors med tillhörande bolag
inbjuder Er att lämna anbud på lokalvårdsprodukter till kommunernas lokalvård och i viss mån kök.
Upphandlingen är uppdelad i åtta (8) olika kategorier.
För samtliga kategorier kan man välja att lämna anbud per kategori och per kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 32 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Engångsartiklar Säffle Åmål
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24000000 Kemiska produkter, 18424000 Handskar, 18424300 Engångshandskar, 19500000 Gummi- och plastmaterial, 19520000 Plastprodukter, 33700000 Hygienartiklar, 33711430 Engångsservetter, 33741000 Handvårdsprodukter, 33761000 Toalettpapper, 39222100 Engångsartiklar för catering, 39224300 Kvastar och borstar och andra artiklar för hushållsändamål, 39224310 Toalettborstar, 39713431 Tillbehör till dammsugare, 39800000 Rengörings- och polermedel, 39830000 Rengöringsmedel, 39831000 Tvättmedel, 39831600 Toalettrengöringsmedel, 42968300 Toalettpappershållare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Engångsartiklar Mellerud
Del nr: 2
Engångsartiklar Färgelanda
Del nr: 3
Engångsartiklar Dals-Ed
Del nr: 4
Engångsartiklar Bengtsfors
Del nr: 5
Plastprodukter produkter Säffle, Åmål
Del nr: 6
Plastprodukter produkter Mellerud
Del nr: 7
Plastprodukter produkter Färgelanda
Del nr: 8
Plastprodukter produkter Dals- Ed
Del nr: 9
Plastprodukter produkter Bengtsfors
Del nr: 10
Pappersprodukter Säffle, Åmål
Del nr: 11
Pappersprodukter Mellerud
Del nr: 12
Pappersprodukter Färgelanda
Del nr: 13
Pappersprodukter Dals Ed
Del nr: 14
Pappersprodukter r Bengtsfors
Del nr: 15
Städprodukter Säffle, Åmål
Del nr: 16
Städprodukter Mellerud
Del nr: 17
Städprodukter Färgelanda
Del nr: 18
Städprodukter Dals-Ed
Del nr: 19
Städprodukter Bengtsfors
Del nr: 20
Tillbehör utrustning Säffle, Åmål
Del nr: 21
Tillbehör utrustning Mellerud
Del nr: 22
Tillbehör utrustning Färgelanda
Del nr: 23
Tillbehör utrustning Dals-Ed
Del nr: 24
Tillbehör utrustning Bengtsfors
Del nr: 25
Entré mattor Mellerud
Del nr: 26
Hygien produkter Säffle,Åmål
Del nr: 27
Hygien produkter Mellerud
Del nr: 28
Hygienartiklar Färgelanda
Del nr: 29
Hygien produkter Dals-Ed
Del nr: 30
Hygien produkter Bengtsfors
Del nr: 31
Skyddsutrustning Säffle, Åmål
Del nr: 32
Skyddsutrustning Mellerud
Del nr: 33
Skyddsutrustning Färgelanda
Del nr: 34
Skyddsutrustning Dals-Ed
Del nr: 35
Skyddsutrustning Bengtsfors
Del nr: 36