633776-2023 - PlaneringSverige-Stockholm: Kollektivtrafik med tåg
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Mälartåg
Referensnummer: 227-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av regional tågtrafik
Områden som omfattas av de allmänna transporttjänsterna är: T-01 Järnvägstransport
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen kommer att omfatta underhåll och drift av regional tågtrafik (Mälartåg) samt tillhandahållandet av vissa andra trafikrelaterade tjänster. Trafiken utförs idag med 62 fordon som tillhandahålls av Mälardalstrafik och trafikerar fem linjer:
• Örebro-Eskilstuna-Stockholm-Uppsala
• Norrköping-Nyköping-Stockholm
• Hallsberg-Katrineholm-Stockholm
• Uppsala-Sala-Västerås-Eskilstuna-Norrköping-Linköping
• Uppsala-Tierp-Gävle
Antal fordonskilometer per år är idag cirka 13-14 miljoner.
Det kommande kontraktets löptid är vid detta förhandsmeddelande inte fastställt ännu men kommer att vara mellan 96-120 månader, med trafikstart som tidigast i december 2026.
Den exakta omfattningen av uppdraget som upphandlas kommer att specificeras senare i processen.