See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för mindre entreprenader och byggservicearbeten
Beskrivning: Ramavtalet avser byggnadsarbeten och reparationer med mera av karaktären underhållsåtgärder, brand- och vattenskador, lokalanpassningar, verksamheters tillval och mindre projekt. Projekten kan kräva upprättande av arbetshandlingar och samordning med andra entreprenörer. Handläggning och upprättande av relationshandlingar även i dessa fall. Beställaren har för avsikt att anta minst tre (3) entreprenörer per område. Avrop kommer ske genom rangordning samt via förnyad konkurrensutsättning inom avtalet. Förutom Skellefteå kommun deltar även de kommunala bolagen Skellefteå Science City, Skellefteå airport, Skellefteå museum och Västerbottensteatern i denna upphandling. Observera att under perioden 20 juni - 14 augusti kommer inga frågor besvaras. Det går bra att ställa frågor under denna period men de kommer besvaras först efter dessa datum.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Område Norr
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90868:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 45421000 Snickeriarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Område Centrum-Väst
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90868:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Område Centrum-Öst
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90868:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Område Söder
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:90868:Lot:4