633958-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Byggnadsekonomisk kalkylering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Kalkylatorer
Referensnummer: 101/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering
II.1.4.
Kort beskrivning
I denna kategori ingår konsultuppdrag avseende kalkylering av ny-, till- och ombyggnadsprojekt samt underhållsåtgärder.
Konsultuppdragen kan komma att innefatta framtagande av projektkostnadskalkyl; entreprenadkostnad, byggkostnad, produktionskostnad samt kalkyler i olika byggskeden, till exempel förstudiekalkyl, programkalkyl, systemhandlingskalkyl. Även kostnadsavstämningar och kostnadsbedömningar kan komma att avropas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71321100 Byggnadsekonomiska tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen