634073-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Dricksvattendistribution
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Styr- och reglerkonsulter inom dricksvattenproduktion
Referensnummer: FEV22/0172
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65111000 Dricksvattendistribution
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för styr- och reglerkonsulter inom dricksvattenproduktion. FEV planerar uppgraderingar av anläggningarna och därför behöver kompetensen stärkas upp med styr- och reglerkonsulter inom dricksvattenproduktion.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 21 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
65111000 Dricksvattendistribution, 71300000 Ingenjörstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 79993000 Tjänster för servicesystem och drift av anläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen