634129-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av arkitekttjänster
Referensnummer: Dnr 2023-00653
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser uppdrag av varierande storlek och rör bl a ombyggnationer, nybyggnationer, inom kulturhistoriskt värdefull miljö samt övriga typer av fastigheter.
Uppdraget innebär att inneha befattningar enligt nedan
-Uppdragsansvarig
- Arkitekt husbyggnad
- Biträdande Arkitekt husbyggnad
- Tillgänglighetssakkunnig
- Byggnadsingenjör/AMA-redaktör
- Antikvariskt sakkunnig
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen