634140-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Läkemedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekvisitionsläkemedel - Allmänna sortimentet 2024 (Sydöstra-J)
Referensnummer: RJL 2023/2876
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
läkemedel inom ATC-koderna A, B, C, J, H, N och V .
Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets Kravspecifikation och i Bilaga Produktspecifikation.
Denna upphandling genomförs som en samordnad upphandling mellan Region Jönköpings län, Region Östergötland och Region Kalmar län.
Avtalsperiod
Avtalet gäller i fyra (4) år från avtalets startdatum. Avtalets beräknade startdatum är 2024-03-01 och gäller till och med 2028-02-28.
För ATC-kod J01XA01 är avtalsstart tidigast 2024-05-01och gäller till och med 2028-02-28.
För ATC-kod J01CR05 är avtalsstart tidigast 2024-04-01och gäller till och med 2028-02-28.
Uppskattat värde för den aktuella upphandlingen är 120000000kr. Takvolym för ramavtal inklusive optioner är 180 000 000 kr.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
läkemedel inom ATC-koderna A, B, C, J, H, N och V som beställs genom rekvisitionsförfarande och huvudsakligen administreras av sjukvårdspersonal inom Sydöstra sjukvårdsregionens regioner samt dess vårdentreprenörer. Läkemedel är en väsentlig del av hälso- och sjukvården. Regionerna inom Sydöstra sjukvårdsregionen har till uppgift att på ett betryggande sätt, så att patientsäkerhet och god kvalitet i vården tillgodoses, tillhandahålla kostnadseffektiva läkemedel för patient/klinik
Omfattning
Uppdraget avser läkemedel inom ATC-koderna A, B, C, J, H, N och V som beställs genom rekvisitionsförfarande och huvudsakligen administreras av sjukvårdspersonal inom Sydöstra sjukvårdsregionens regioner samt dess vårdentreprenörer. Läkemedel är en väsentlig del av hälso- och sjukvården. Regionerna inom Sydöstra sjukvårdsregionen har till uppgift att på ett betryggande sätt, så att patientsäkerhet och god kvalitet i vården tillgodoses, tillhandahålla kostnadseffektiva läkemedel för patient/klinik Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten.
Samordnad upphandling
Deltagande parter har genom fullmakt uppdragit åt Region Jönköpings län att genomföra upphandlingen. Likalydande tilldelningsbeslut fattas av respektive deltagande part.
Beställaren har ensidig möjlighet att säga upp hela eller delar av avtalet, oavsett anledning, med en uppsägningstid om minst fem (5) månader. Avtal kan tidigast upphöra efter 12 månader räknat från avtalets startdatum. Den totala avtalstiden är maximalt fyra (4) år.
Under uppsägningstiden utgår ersättning för utfört arbete/leverans enligt avtalade priser. Leverantören har inte rätt till ersättning för förlust som denne lider på grund av upphörandet.
Beställaren förbehåller sig rätten att säga upp avtalet till omedelbart upphörande när takvolymen uppnåtts även om avtalstiden inte löpt ut. När takvolymen är på väg att uppnås åligger det Beställaren att meddela Leverantören i tillräckligt god tid innan sådan uppsägning, i syfte att minimera eventuell skada för Leverantören.
Leverantören äger inte rätt till någon ersättning för eventuell skada som Leverantören lider eller riskerar att lida till följd av sådan uppsägning
Upphandlingsvärde
Notera att med takvolym avses den bestämda gräns för hur mycket som är tillåtet att köpa från ramavtalet och angiven takvolym inte är lika med den uppskattade volymen.
Samtliga i upphandlingsdokumenten redovisade värden och/eller volymer är uppskattade uppgifter och Köparen garanterar därför inte att dessa uppnås under avtalsperioden. Köparens avrop enligt kommande avtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.