634184-2023 - ResultatSverige-Lerum: Byggteknisk projektledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare till Sektor samhällsbyggnad
Referensnummer: KS21.407
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Dynamiskt inköpssystem (DIS) för projektledare inom Sektor samhällsbyggnad för avrop vid behov av projektledare för hela eller delar av samhällsbyggnadsprocessen inom ett brett spann av teknikområden.
Anbudsinbjudan avser konsulttjänster avseende projektledare att projektleda i ett brett spann av teknikområden för hela eller delar av samhällsbyggnadsprocessen. Det kan vara uppdrag som t.ex:
- tidiga skeden såsom lokaliseringsutredningar över ett geografiskt områdes möjlighet att påbörja ett detaljplanearbete och/eller exploateringsprojekt samt projektleda detaljplane- och exploateringsprojekt- senare skeden med planerings/projektering och genomförande/byggnation eller övergripande projektledning för entreprenadarbeten såväl underhåll som nyinvestering- beställarroll för Lerums kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem (DIS) för projektledare inom Sektor samhällsbyggnad för avrop vid behov av projektledare för hela eller delar av samhällsbyggnadsprocessen inom ett brett spann av teknikområden. DIS:et ska även kunna täcka Kommunens behov av projektledare vid den egna personalens frånvaro eller vid arbetstoppar.
Projektledare inom följande kategorier ingår:ProjektledareBiträdande projektledare
Anbudsinbjudan avser konsulttjänster avseende projektledare att projektleda i ett brett spann av teknikområden för hela eller delar av samhällsbyggnadsprocessen. Det kan alltså vara uppdrag som t.ex:
- tidiga skeden såsom lokaliseringsutredningar över ett geografiskt områdes möjlighet att påbörja ett detaljplanearbete och/eller exploateringsprojekt samt projektleda detaljplane- och exploateringsprojekt- senare skeden med planerings/projektering och genomförande/byggnation eller övergripande projektledning för entreprenadarbeten såväl underhåll som nyinvestering- beställarroll för Lerums kommun
Med ett brett spann av teknikområden menar vi att det kan röra sig om allt från detaljplaneprojekt, exploateringsprojekt, Väg och VA projekt till fastighetsprojekt, stabiliseringsprojekt, miljösaneringsprojekt och dagvattenhanteringsprojekt m.m. Uppdragen kommer således att variera avseende art och storlek inom samhällsbyggnadssektorn.