2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kommunikationstjänster - teknisk prognos
Beskrivning: Försvarets Materielverk(FMV) ska på uppdrag av Försvarsmakten inhämta information om tekniska trender och baserat på det publicera tekniska prognoser. FMV ska upphandla en leverantör för att ta fram olika publikationer inom teknisk prognos.
Intern identifierare: 24FMVU1667
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79340000 Reklam och marknadsföring
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: FMV ska på uppdrag av FM inhämta information om tekniska trender och baserat på det publicera tekniska prognoser. FMV ska upphandla en leverantör för att ta fram olika publikationer inom teknisk prognos.
Intern identifierare: Kommunikationstjänster - teknisk prognos
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Beställaren har rätt, men inte skyldighet, att vid ett eller flera tillfällen förlänga ramavtalets löptid med en ramavtalstid om maximalt 48 månader, inberäknat samtliga förlängningar.