2. Förfarande
Förfarande
Titel: Instrument till befintlig konsol för molekylärpatologiska analyser och tillhörande instrumentbundna reagenser
Beskrivning: Avdelning Patologi och cytologi vid Falu lasarett använder sedan 2017 konsol och instrument kallat ”Idylla” för att utföra mutationsanalyser. Avdelningen har beviljats medel från Regionalt Cancercentrum (RCC) för att utöka kapaciteten att genomföra dessa analyser med ytterligare ett instrument. Detta instrument kommer att anslutas till befintlig konsol och kan endast tillhandahållas av Biocartis NV. Region Dalarna kommer därför genomföra ett s.k. förhandlat förfarande utan föregående annonsering och ingå avtal med Biocartis NV avseende komplettering av konsol med ovan beskrivna instrument samt tillhörande instrumentbundna reagenser.
Intern identifierare: HSN 2024/8344
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38951000 Utrustning för polymeraskedjereaktion i realtid (PCR)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000