634416-2023 - ResultatSverige-Västerås: Utrustning för tomografi
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datortomograf till Radiologiska kliniken i Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN22-0057
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33115000 Utrustning för tomografi
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar köp av två (2) Datortomografer inklusive ytterligare en (1) Datortomograf som option. Västmanlands sjukhus i Västerås och Köping gör årligen ca 55 000 DT undersökningar varav 30 000 är akuta. Idag finns sex DT maskiner varav två i Köping och fyra i Västerås.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33115100 Datortomografer ("CT scanner"), 33115200 Datortomografer ("CAT scanner")
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar köp av två (2) Datortomografer inklusive ytterligare en (1) Datortomograf som option.
Västmanlands sjukhus i Västerås och Köping gör årligen ca 55 000 DT undersökningar varav 30 000 är akuta. Idag finns sex DT maskiner varav två i Köping och fyra i Västerås.
Denna upphandling avser köp av två (2) datortomografer år 2023 med option på köp av ytterligare en (1) datortomograf till och med 2025-12-31.
Upphandlingen omfattar i sin helhet:
- Leverans av aktuella utrustningar inkl. fullständig leverans, installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. - Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal - Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid- Option på en datortomograf likvärdig den som benämns Objekt 2 - Option på teknisk serviceutbildning - Option på utbildning - Option på kontrastinjektor- Option på navigationssystem- Option på fjärrstyrning- Option på utrustning för dosplanering- Option på servicehjälpmedel- Optionslista på tillbehör och tillval