634471-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Grävsugstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelGrävsugstjänster
BeskrivningKommunen genomför en upphandling och inbjuder anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument. Upphandlingen avser grävsugstjänster i Täby kommuns VA-schakter. Arbetet innefattar grävsugstjänster under ordinariearbetstid mellan klockan 06:30-16:00 samt akuta uppdrag som utförs efter ordinariearbetstid dvs jourtjänst/beredskap som säkerställer att tjänsten i form av akuta åtgärder kan utföras dygnet runt (24h) alla årets dagar, dessa arbeten beställs på kort varsel från beställare. Beställaren har för avsikt att, under förutsättning att tillräckligt många kvalificerade anbud inkommer, teckna rangordnat avtal med tre (3) anbudsgivare. Se förfrågningsunderlaget för detaljer.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:135902:Lot:1