634493-2020 - KonkurrensutsättningSverige-JÖNKÖPING: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nässjö vårdcentrum 202-436B Omb. Folktandvård, 202-434B Omb. Familjecentral
Referensnummer: 20/1028
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar två ombyggnadsprojekt på Nässjö Vårdcentrum, dels ombyggnad av Folktandvården, FTV, och dels ombyggnad till Familjecentral, FC.
Ombyggnads yta FTV ca. 1600 m2
Ombyggnads yta FC ca. 1100 m2
Ombyggnad sker i etapper under pågående verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen