634533-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Habo: Hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Engångsartiklar, hygien- och städmaterial
Referensnummer: 23/63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33700000 Hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Habo kommun är en växande kommun. I hela kommunen bor ca 12 500 invånare, varav ca 8 700 i Habo tätort. Habo tätort ligger ca 2 mil norr om Jönköping och har goda kommunikationer i form av järnväg, väg och cykelbana. Det tar ca 11 minuter med tåg från Habo station till resecentrum i Jönköping.
Omfattning
Habo kommun (Beställaren) bjuder in anbudsgivare (Leverantör) till att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende Engångsartiklar, hygien- och städmaterial.
Habo kommun har (i nuläget) ingen E-handel vilket innebär att vi kommer genomföra majoriteten av beställningarna via leverantörens hemsida. Samtliga beställningar ska levereras direkt till beställande enhet och vi har ca 30 leveransadresser i kommunen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 33711900 Tvål, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 39525100 Dammtrasor, 39525600 Disktrasor, 39830000 Rengöringsmedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen